Badanie histopatologiczne – jak wygląda i jak się do niego przygotować?

Studio  > Zdrowie >  Badanie histopatologiczne – jak wygląda i jak się do niego przygotować?
0 Comments

Badanie histopatologiczne robi się poprzez wzięcie materiału od pacjenta, a kolejno przeanalizowanie go pod mikroskopem. Realizowane jest żeby oszacować proces chorobowy. Wykorzystywane jest zazwyczaj przy chorobach nowotworowych, ponieważ jest nadzwyczaj skuteczne – w ten sposób dostaje się dane, które dotyczą typie nowotworu i stopnia jego złośliwości. To badanie trwa około trzy dni ale na wyniki trzeba czekać średnio 14 dni.

Co powinniśmy wiedzieć na temat badania histopatologicznego?

Żeby zrobić badanie histopatologiczne, obowiązkowe jest wykonanie biopsji. Pobiera się za jej pomocą wycinek tkanki, na której pojawiły się zmiany od choroby. Rodzaj zależy od miejsca, z którego będzie pobierana. Głównie pacjenci otrzymują znieczulenie miejscowe, a dzieci ogólne.

Badanie to pozwala na oszacowanie stopnia postępowania chorób nowotworowych ale również nienowotworowych, takich jak choroby nerek, przewodu pokarmowego albo wątroby.

Co dzieje się z materiałem podczas badania histopatologicznego?

Materiał, który został pobrany wysyłany jest przeważnie do laboratorium, które zajmuje się jego odpowiednim przygotowaniem do badania. Konieczne jest włożenie go do 10% roztworu formaliny albo roztworu formaliny w alkoholu etylowym. Kolejno materiał jest odwadniany, żeby kolejno zalać go płynną parafiną. Tego typu parafinowy bloczek może być dodatkowo wystawiony na działanie odpowiednich procesów barwienia, które uwidocznią wszystkie struktury komórkowe.

Samo przygotowanie i ocena materiału trwa przeważnie do 3 dni – czas ten zależy od rozmiaru pobranej tkanki. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na wynik to może zająć 7-14 dni.

Jak przygotować się do badania histopatologicznego?

Sama biopsja trwa od kilku do kilkunastu minut i przeważnie nie wymaga specjalnego przyszykowania. W sytuacji wykonywania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą usg oraz biopsji gruboigłowej nie trzeba wykonywać ciężkiego zabiegu i jest ona robiona w ramach leczenia ambulatoryjnego. W przypadku pozostałych biopsji może być konieczne podanie znieczulenia, a w takiej sytuacji pacjent musi pozostać na obserwacji w szpitalu. Wiele jednak zależy od umiejscowienia i wielkości zmiany, która ma zostać badana. Dobrze dostępne zmiany skórne wystarczy, że są pobierane przy znieczuleniu miejscowym.
Rzadko kiedy po badaniu występują jakieś powikłania – jest to bardzo bezproblemowe. Jeżeli w ogóle to może pojawić się krwiak w miejscu, gdzie wbita była igła. Jeżeli pacjent wie, że ma kłopoty z krzepnięciem lub uczulenia na którekolwiek lekarstwa to ma obowiązek to zgłosić lekarzowi, który będzie wykonywał biopsję.