Biochemia krwi – co to jest?

Studio  > Zdrowie >  Biochemia krwi – co to jest?
0 Comments

Biochemia jest to krwi to profesjonalne badanie bada się osocze pozyskane przez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. Co to jest osocze? Osocze składa się w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek i innych ważnych składników i substancji. Z tego powodu biochemia krwi potrafi dokładnie pokazać w jaki sposób pracują szczególne układy.

Biochemia krwi – co nam pokazuje?

Podczas trwania biochemii krwi osocze podlega badaniu, które pozyskuje się dzięki odwirowaniu pobranej od osoby, która poddała się badaniu krwi żylnej. 

Biochemia krwi jest w stanie w dokładny sposób pokazać jak funkcjonują konkretne układy i pracują konkretne narządy. Biochemię krwi możemy wykonać używając czytnik mikropłytek.

Jakie występują profile podczas badania biochemicznego krwi?

Aby ułatwić analizę danych oraz dokładniejszego  zdiagnozowania choroby badania biochemiczne podzielono na poniższe profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, w nim natomiast oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, w nim natomiast oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,z kolei w nim oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, oznacza się w nim: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, w którym oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Jesteśmy również w stanie sporządzić bardziej szczegółowe profile, na przykład profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet w ciąży, dla dzieci bądź profil przedoperacyjny.

Jakie są normy badań biochemicznych?

Podczas trwania badania biochemicznego krwi każdy składnik oceniany jest z osobna bo dla każdego z nich opracowano normy czy też sprawdza się korelacje takich składników ze sobą. Pamiętajmy, że normy te mogą się różnić w zależności od laboratorium, gdzie wykonano badanie. Z tego powodu pacjent nie może samodzielnie poddawać analizie wyników badań. Jedynie lekarz osobą kompetentną aby wyniki badań poddać dogłębnej analizie.

Biochemia krwi w ciąży

Nieinwazyjne badania prenatalne obejmują między innymi biochemiczne badania krwi. Takie badania polegają na pobieraniu krwi kobiety w ciąży a później zbadać zawarte w niej stężenia niektórych składników i substancji. Poziom niektórych substancji które są we krwi kobiety ciężarnej może bowiem dowodzić o jakichś problemach z płodem. Łącząc badania biochemiczne u kobiet ciężarnych z jej wiekiem pomaga konkretnemu programowi komputerowemu policzyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych płodu. To badanie ma charakter przesiewowy, czyli każda kobieta w ciąży ma prawo je wykonać. Niestety ale w naszym kraju zrobienie takich badań możliwe jest w ramach NFZ tylko wtedy, gdy lekarz podejrzewa wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto także dodać że badania biochemiczne krwi u ciężarnych zależą od jej trwania:

  • test PAPP-A – wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  powinno się wykonywać wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – ten test to połączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży wraz z testem potrójnych w 15.–20. tygodniu ciąży.