Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Studio  > Zdrowie >  Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami
0 Comments

Nie ulega jakiejkolwiek wątpliwości, że w przypadku bolących zębów lub wszelkich schorzeń jamy ustnej warto udać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takich fachowców jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o doskonały stan jamy ustnej i zębów. Wielu pacjentów często zastanawia się, czy z daną przypadłością lepiej wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wyjaśnimy dziś różnice między tymi dwoma zawodami, a także nakreślimy, w jakich sytuacjach należy skorzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, ale wydaje się, że stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Chirurg dentystyczny, dentysta, a może ortodonta – do kogo należy się udać?

Nade wszystko należy na samym początku zaznaczyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze bardzo drastycznie.

Denstysta

Zaczniemy może od zawodu najbardziej powszechnego, a więc dentysty. Dentysta to fachowiec, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z pewnego prostego względu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak chociażby implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Dobrze zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest znacznie bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W zakres jego oferty wchodzi chociażby usuwanie zębów mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków zębowych, a także implantologia (Gryfino), to znaczy wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również specjalistą, do którego warto udać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na efektywne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.