Czym zajmuje się neurolog dziecięcy

Studio  > Zdrowie >  Czym zajmuje się neurolog dziecięcy
0 Comments

Przez wzgląd na liczbę otrzymywanych z różnych miejsc komunikatów nasze układy nerwowe są coraz mocniej  narażone na szwank. Przyszło nam żyć w środowisku informacyjnym, w którym część informacji tak naprawdę jest do niczego. Do tego dochodzą inne składowe, które skutkują tym, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju problemy na tle neurologiczne(ym). Również pośród młodych ludzi. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają chorobami nerwowymi. By właściwie je diagnozować konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest stosunkowo mała liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można skorzystać z porady neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc większe ośrodki.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Podstawowym celem neurologa dziecięcego jest wykrycie i rozpoczęcie leczenia we właściwy sposób na różnego typu neurologiczne zaburzenia pojawiające się u naszych dzieci. Wykrycie zaburzenia w wieku młodzieńczym powodują wzrost szans(ę) na prawidłowy(e) dorastanie dziecka. Sąszansę(ą) na kompletne wyleczenie przypadłości.

Schorzeń, które wchodzą w skład grupy zainteresowań neurologa dziecięcego jest cały szereg. Jest to np. ADHD, epilepsje, różnego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, bezsenność. Również, kiedy młodzieniec przejawia problemy w środowisku rówieśniczym, warto by zbadał(ć) go neurolog. Oprócz leczenia(em) i profilaktyki(ą) schorzeń dosyć pospolitych, neurolog dziecięcy bierze pod swoją opiekę dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najbardziej poważnych do tych w mniejszym stopniu oddziałujących na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej spotykane dolegliwości neurologiczne u dzieci

Do najczęściej występujących schorzeń o charakterze nerwowym u dzieci należą głównie nadpobudliwość i epilepsje. Co je wyróżnia i jak sobie z nimi radzić?

Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem skupienia określa się powszechnie znanym skrótem ADHD. Przypadłość ta(o) stanowi kłopot tak dla dziecka, jak również otoczenia. Często, przez nieświadomych kolegów czy pedagogów, określane jest mianem problematyczne. Do objawów nadpobudliwości zaliczyć można m.in. kłopoty z zaśnięciem, nerwowość, rozkojarzenie, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. W przypadku występowania objawy(ów), należy udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Kluczowa jest też ścisła współpraca lekarza z rodzicami i nauczycielami. W pewnych sytuacjach należy przemyśleć indywidualny tryb nauczania dla młodej osoby. Właściwe podejście do tematu pozwala na złagodzenie dolegliwości i widoczną poprawę.

Innym stosunkowo często diagnozowanym u dzieci schorzeniem natury neurologicznej(ym) mogą być ataki padaczki. Ataki epilepsji u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Celem zdiagnozowania(ć) choroby neurolog podejmuje rozmowę z rodzicami a także przeprowadza szereg kompleksowych badań kontrolnych. Po rozpoznaniu padaczki, neurolog dziecięcy dobiera niezbędne, dopasowane do potrzeb dziecka medykamenty. Ważne są w takich okolicznościach też regularne kontrole i obserwacja dziecka. Odpowiednio zaplanowana(e) terapia daje duże szanse na ograniczenie symptomów i normalne(ą) funkcjonowanie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W razie podejrzenia zaburzeń neurologicznych u dziecka, opiekun powinien jak najszybciej umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest by wziąć z sobą na ową(e) wizytę całej dokumentacji medycznej, a także książeczki zdrowia dziecka. W przypadku gdy wcześniej mały pacjent miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, należy zaprezentować także rezultaty tychże badań.

W jaki sposób szukać kompetentnego neurologa dziecięcego?

Przed wizytą nie zaszkodzi poszukać w sieci informacji na temat lekarzy(ach). Można spotkać tam wiadomości na temat tego w którym miejscu przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i inne miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby neurologów, nieco gorzej zapewne jest w mniejszych miastach. Tutaj z pomocną dłonią przychodzi internet.