Dentysta – wizyta prywatnie czy na funduszu?

Studio  > Zdrowie >  Dentysta – wizyta prywatnie czy na funduszu?
0 Comments

Żeby udać się do stomatologa w ramach NFZ nie potrzebujemy skierowania, aczkolwiek często trzeba liczyć się z potrzebą długiego oczekiwania na wizytę lub niemożliwością zrobienia zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Nierzadko jest tak, że nie mamy wyjścia i musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u dentysty, gdyż dolegliwość w obrębie jamy ustnej przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i analizujemy wówczas jakie są koszty poszczególnych usług u stomatologa w Gryfinie i czym różnią się wykonywane zabiegi od tych na NFZ. Spójrzmy w takim razie co może nam zaoferować stomatolog w gabinecie prywatnym, a jakie zabiegi wykonuje stomatolog współpracujący z NFZ.

Jakie zabiegi może zrobić dentysta w ramach NFZ?

Od dawna wiadomo, że usługi dentystów w ramach NFZ są inne niż te, co zaproponuje nam lekarz w prywatnym ganinecie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że NFZ nie zapewnia nam wszystkiego. Do stomatologa na NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale należy liczyć się z tym, że profilaktyczne badanie lekarskie stomatolog będzie mógł wykonać nam jedynie 3 razy na rok, a zdjęcie RTG jamy ustnej tylko dwa razy. Podobna sytuacja jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz dentysta może wykonać tylko raz na rok. O ile w sytuacji płatnej wizyty u dentysty w Gryfinie istnieje możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie leczenie zębów przednich. Jeżeli leczenia wymagać będzie znajdująca się z tyłu szóstka lub siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Trochę odmiennie sytuacja ma się w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – w ich przypadku kanałowo można wyleczyć wszystkie zęby. Udając się na zabieg na NFZ nie często możemy otrzymać darmowe znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Różnić będzie się też rodzaj wykorzystywanego uzupełnienia – dentysta wykonujący zabieg za darmo może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są opłaty za prywatną wizytę w gabinecie dentystycznym?

Jeśli chcemy otrzymać lepszą opiekę, niż to co proponuje nam NFZ, albo nie możemy poddać się bezpłatnemu zabiegowi, ponieważ nie jest on wykonywany w gabinetach na fundusz to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle istotnym elementem naszego ciała i dbanie o nie sprawia, że zarówno komfort naszego życia jest lepszy, a dodatkowo często możemy być dumni z naszego uśmiechu. Nie ma nic bardziej dokuczliwego niż ból zęba podczas posiłku albo dyskomfort w czasie picia bardzo zimnych i bardzo gorących napoi. Niestety wizyty stomatologiczne w prywatnych placówkach nie są zbyt tanie, a w zwłaszcza może wiele kosztować leczenie kilku zębów. Koszt wizyty różni się zależnie od lokalizacji. Zupełnie inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Koszt wizyty kontrolnej zaczyna się od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Warto tu także podkreślić, że w przeciwieństwie do placówek świadczących zabiegi w ramch funduszu, w prywatnych gabinetach wykorzystywana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które posiadają znacznie lepsze właściwości i formę, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a pozbycie się kamienia nazębnego dentysta może zarządać od nas od 100 do nawet 200 zł. Z pewnością najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe i tutaj w zależności od zęba, wymagającego leczenia, długości leczenia, ilości koniecznych wizyt i wielu innych kwestii, cena może wahać się między 200 a nawet 600 zł za jeden ząb. Jest to dużo, ale zazwyczaj nie mamy wyjścia, gdyż na NFZ dentysta może nam wyleczyć jedynie siekacze, a o wiele częściej leczenia kanałowego wymagają zęby trzonowe. Gdy niezbędne będzie leczenie przy użyciu mikroskopu to trzeba być gotowym na kwotę 1000 – 1500 zł, aczkolwiek takiej usługi w darmowych placówkach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy stomatologiem na NFZ a prywatnie?

Przede wszystkim jest to sposób świadczonych usług. Stomatolog, który wykonuje usługi w ramach NFZ nie może sam podjąć decyzji o sposobie naprawy zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone metody. Na przykład w kwestii używanych plomb, będzie to zawsze plomba srebrna, gdyż NFZ nie refunduje tych światło czy chemoutwardzalnych. Podobna sytuacja jest podczas ekstrakcji zęba. Jeśli pacjent chciałby w przyszłości zdecydować się na implant, to dentysta w trakcie usuwania zęba powinien przygotować na to zębodół i zabezpieczyć go odpowiednimi materiałami, ale zabieg taki nie jest refundowany przez NFZ i dentysta nie może tego zrobić.

W przypadku leczenia na fundusz przytrafiają się także problemy z leczeniem części zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, musimy udać się do prywatnego stomatologa. Podobna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. NFZ to opłaca ale jedynie dla minimum 6 zębów. Kiedy pacjent musi uzupełnić mniej zębów, to musi za to zapłacić z własnych pieniędzy. 

Dentysta pracujący w prywatnych gabinecie oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Odpowiednim przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Taki zabieg w placówkach państwowych nie zobaczymy. Analogicznie jest przy wypełnianiu dużych ubytków. Najlepszym wyjściem jest zastosowanie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to dostępne jest jedynie w prywatnych gabinetach.

Możemy też bez ograniczeń używać znieczulenia do zabiegów, podczas gdy w darmowych gabinetach dostaniemy je jedynie przy z góry określonych zabiegach. Dentyści mogą robić nam zdjęć RTG wewnątrzustnych – na fundusz przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Podobnie wygląda usuwanie osadu nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg na rok.

Jak widać różnice między wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie jedynie czas oczekiwania na wizytę. {Różni się to także jakością świadczonych zabiegów i szeroko rozumianymi sposobami leczenia. Jedynie jeśli chodzi o dzieci, które mają jeszcze mleczaki nie ma znaczących różnic w leczeniu na NFZ i prywatnie. Niestety na stomatologię NFZ przeznacza jedynie 2,5% budżetu rocznie, co jest zdecydowanie niewielką. Przede wszystkim dlatego zabiegi oferowane przez dentystów w darmowych placówkach nie są najlepsze i stosowane są surowce, których prywatni stomatolodzy od lat nie używali. Posiadanie zadbanych zębów jest mimo wszystko bardzo ważną sprawą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasem wydać więcej pieniędzy i dobrze wyleczyć zęby, które tego potrzebują. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.