Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego

Studio  > Zdrowie >  Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego
0 Comments

Rezonans magnetyczny (dla przykładu w Trójmieście) jest bez wątpienia bardzo popularną formą badania, z której korzystają każdego dnia tysiące osób w całej Polsce. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Ponadto jest mnóstwo mitów dotyczących rezonansu magnetycznego, które warto obalić albo potwierdzić. Zapraszamy zatem do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego ciekawego sprzętu, jakim jest rezonans magnetyczny.

Fakty na temat rezonansu magnetycznego

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. W trakcie badania zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, gdyż może to przeszkodzić w uzyskaniu prawidłowych wyników. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.

W przypadku gdy poszukujesz firmy, gdzie zostanie Ci wykonany rezonans głowy z kontrastem w Trójmieście, udaj się do tej kliniki ->link.

Rezonans magnetyczny – mity

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie całkowicie dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Przed badaniem wskazane jest zrobić wyniki poziomu kreatyniny. Polecane jest to nie tylko, kiedy planowane jest rezonans z kontrastem, w trakcie badania może stać się tak, iż jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy pojawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien wstrzymać się od jedzenia około 6-8 godzin przed diagnostyką. Niektórzy rekomendują, by wstrzymać się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, lecz pojawiają się też głosy, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W tej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej przygotować się do rezonansu.

Kiedy szykujesz się na badanie, nie stosuj tego dnia makijażu czy lakieru do włosów. W składzie dużej ilości kosmetyków można znaleźć drobiny metalu, mogą one zniekształcić obraz otrzymany podczas rezonansu. Przedmioty, które posiadają fragmenty metalu takie jak spinki do włosów, okulary lub zegarki trzeba pozostawić przed wejściem. To samo dotyczy ubrań, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeżeli jednak wbudowane są w nich metalowe elementy takie jak zamki czy też guziki, możesz być poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być też wygodny, aby pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię w trakcie badania.

Badanie rezonansem magnetycznym – wskazania

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo przydatny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Takie badanie wykonywane jest również, żeby wykryć zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać gdy jest podejrzenie takich chorób jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, jakie mogą Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te oznaki mogą świadczyć o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji nieocenioną pomocą podczas diagnozy może okazać się rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Podstawowym wskazaniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, bywa jego ból. Objawy bólowe uniemożliwiające poruszanie się, a także drętwiejące kończyny to częste uzasadnienia, dlaczego pacjenci decydują się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnostyki rdzenia kręgowego. Podczas tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie czy też rozszczepienie rdzenia. Innymi zaleceniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans głowy może być niezastąpionym przyrządem diagnostycznym jeżeli różne procedury nie udzieliły właściwej ilości danych do uzyskana diagnozy. Jeżeli istnieje podejrzenie, że wewnątrz mózgu lub pniu mózgu wytworzyły się zmiany nowotworowe, zmiany hormonów podpowiadają możliwość zaburzenia przysadki mózgowej bądź nastąpiły zmiany w zachowaniu sugerujące zaburzenia neurologiczne, jest duża szansa, że będziesz skierowany na badanie rezonansem magnetycznym. Oznakami, które mają prawo Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi lub niewłaściwe reakcje na bodźce.