Ile razy w roku powinno się chodzić do stomatologa?

Studio  > Zdrowie >  Ile razy w roku powinno się chodzić do stomatologa?
0 Comments

Nawet nadzwyczaj dokładna i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie zagwarantuje, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Z tego powodu tak istotne są systematyczne przeglądy profilaktyczne, które pozwalają dochować zdrowie jamy ustnej oraz odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zaburzenia.
Przyjęło się, iż przeciętna osoba dorosła winna chodzić do gabinetu dentystycznego choć raz na pół roku.

Podczas wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu wykona rzetelną kontrolę stanu jamy ustnej, sprawdzając stan uzębienia a także otaczającego je przyzębia. Dzięki temu można wcześnie wykryć wszystkie niepokojące zmiany ,a także w sytuacji konieczności podjąć odpowiednie kroki. Jeżeli zaburzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie będzie wielce uproszczone, a w poszczególnych wypadkach może uda się go uniknąć.

Wizytę kontrolną warto też połączyć z fachową higienizacją uzębienia, która usunie z powierzchni zębów groźne naloty, oszczędzając całego szeregu kłopotów w przyszłości.
Gabinet stomatologiczny częściej winny odwiedzać kobiety w ciąży czy też dzieci – te dwie grupy są w głównej mierze narażone na próchnicę, wobec tego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie powtarzanie wizyt co 3 miesiące

Czym może grozić ignorowanie wizyt?

Pierwsze objawy problemów z zębami są przeważnie nie do wyłapania w przez nas samych. Zmiany bywają niezauważalne, nie sprawiają dolegliwości i innych nieprzyjemnych oznak. Wyłaniające się białe plamy, które mogą mówić o rozwoju próchnicy, często lokalizują się na styku zębów. Wówczas w trakcie wizyty kontrolnej, po dokładnym wyczyszczeniu ich powierzchni, stomatolog jest w stanie oszacować stadium zaawansowania schorzenia.

W większości wypadków przebarwienia są ignorowane przez pacjentów, którzy nie wiedzą, iż są w stanie świadczyć o grożnym oraz tak powszechnym problemie. Nieleczone lub wykryte w niezwykle zaawansowanym stopniu ubytki, prowadzą do widocznych zmian, obumarcia zęba, a także jego utraty.

Należy korzystać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz wyznawać motto: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularne wizyty kontrolne u dentysty a także profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej.
Dokładna higiena jamy ustnej znacznie ograniczy nagromadzanie kamienia oraz namnażanie się bakterii.

Natomiast zbyt rzadkie kontrole u stomatologa, a także zwlekanie z wybraniem się na wizytę, gdy pojawią się już dolegliwości, mogą doprowadzić do poważnych problemów z zębami. Odbywanie profilaktycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli wykryć dręczące zmiany na odpowiednio wczesnym etapie, zacząć leczenie oraz nie przyczynić się do rozwoju dolegliwości.
Odpowiednio wczesne znajdowanie zmian próchnicowych powoduje, że leczenie zachowawcze zębów jest niebolesne, szybkie oraz bezproblemowe.

Jak przebiega przegląd zębów u dentysty?

Każde badanie stomatolog winien rozpocząć od rozmowy z pacjentem, a więc tzw. wywiadu medycznego w kwestii ogólnego stanu zdrowia i jego ewentualnego pogorszenia się, od minionego spotkania. Profilaktyczne badanie to przeważnie wzrokowa i dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, ust, języka czy też układu łuków zębowych.

W jego trakcie dentysta jest w stanie zauważyć nawet najmniejsze martwiące zmiany. Jest to łatwiejsze, jeżeli wcześniej zostanie przeprowadzone dokładne czyszczenie zębów. Po usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego nad linią dziąseł mogą ukazać się niewidoczne dotąd braki. W związku z tym scalling a także piaskowanie u stomatologa zaleca się wykonywać wraz z z wizytą kontrolną, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale przede wszystkim profilaktyczny, przynajmniej raz na sześć miesięcy.