Jak wybrać idealny dom opieki dla seniora?

Studio  > Bez kategorii >  Jak wybrać idealny dom opieki dla seniora?
0 Comments

Czasem w naszym życiu przychodzi moment, że jesteśmy zmuszeni zadecydować o znalezieniu miejsca, w którym ktoś zadba o naszego seniora. Nie ważne dlaczego się na to decydujemy, zależy nam na znalezieniu doskonałego miejsca, gdzie specjaliści wezmą pod swoje skrzydła naszego rodzica oraz dziadka. O czym pomyśleć przy szukaniu domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki dzielimy na te dla osób całkiem zdrowych i dla tych, u których konieczna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z otrzymaniem miejsca, ich koszt pokrywa w całości pensjonariusz i zapewniają tylko najważniejszą opiekę, chodzi tutaj o miejsce zamieszkania, wyżywienie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Zdecydowanie ciężej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są miejscem dla osób z problemami zdrowotnymi. Poza podstawową opieką potrzebują oni także pomocy lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek leży po stronie NFZ.

Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?

Wybrane prywatne domy opieki mogą być trochę opłacane przez NFZ, jednak w większości jest to koszt od 2 niekiedy do 7 tys. zł miesięcznie.

Na ogół w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić na przykład za lekarstwa, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc udogodnienia w prywatnych domach seniora, które sprawiają, że mimo swojej wysokiej ceny dalej są nierzadkim wyborem?

Po pierwsze dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo prostszy, głównie spowodowane jest to tym, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W wielu domach opieki jest fizjoterapeuta, który oferuje dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, ćwiczenia te są płatne osobno, ale znowu – dostępne są na teraz, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.

W dodatku do takiego domu opieki dla seniora dostajemy miejsce od zaraz, nie musimy wypełniać ogromnej ilości formularzy, tak jak przy próbach dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i dużo domów seniora ma dużo dodatkowych możliwości, takich jak dostosowana dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Zazwyczaj warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki jest porównywalny do tego w publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Najważniejsze jest skorzystanie z takiego ośrodka, który znajduje się w ciekawej lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na domy Sanus – dom opieki, zlokalizowany w Radlinie, tj. w okolicy takich miast jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój. Bez wątpienia zaoferują Ci odpowiednią opiekę. 

Jeśli tylko masz warunki to pojedź do ośrodka i zobacz co może Ci zaoferować. Najważniejsze jest sprawdzenie umiejętności opiekunów w domu seniora – to oni będą za niego odpowiedzialni. Następna ważna sprawa to dowiedzenie się jak wygląda standardowy dzień w domu opieki – czy jest zorganizowana aktywność fizyczna, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek inicjuje jakieś dodatkowe spotkania. Dopytaj się jak wygląda sprawa odwiedzin, z jaką częstotliwością są możliwe i czego można oczekiwać w kwestii podawania posiłków.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniejsi możecie być kiedy zawieziecie tam swojego bliskiego. W końcu to nie jest kilkudniowy pobyt w hotelu, tylko przeprowadzka, więc warto żeby dla wszystkich było to wygodne.