Jaki jest koszt wykonania rezonansu magnetycznego w 2021 roku?

Studio  > Zdrowie >  Jaki jest koszt wykonania rezonansu magnetycznego w 2021 roku?
0 Comments

Obecnie postęp w nowoczesnej technologii zauważalny jest zwłaszcza w medycynie. Tworzone są coraz nowocześniejsze narzędzia do diagnostyki, pozwalające medykom na dokładne zobrazowanie organizmu i są nieocenioną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim urządzeniem jest z pewnością MRI. Jest to badanie bezpieczne dla chorego, bezinwazyjne. Pozwala precyzyjne zobrazowanie niemalże całego organizmu. Jest możliwość wykonania go w ramach NFZ, a także prywatnie. Jaka jest cena takiej diagnostyki? Czy warto wykonać prywatnie? Wszystko zależne jest od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym należy się zapoznać. MRI jest z na pewno ważnym urządzeniem szczególnie w szpitalach, oraz różnych pracowniach diagnostycznych proponujących swoje usługi bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Medycy często kierują na skan określonego obszaru ciała, gdyż jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny jest badaniem umożliwiającym otrzymanie wielopłaszczyznowych skanów całego ciała. Jest to szczególnie wartościowe badanie, umożliwiające dokładny podgląd organizmu ludzkiego. Nie można zapomnieć, że jest to badanie bezpieczne stosujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje zjawisko rezonansu, natomiast celem komputera jest przetworzenie danych na obraz 3D. Rezonans magnetyczny można również wykonać z użyciem kontrastu, który po podaniu daje precyzyjny obraz i stosuje się szczególnie w badaniu naczyń krwionośnych. 

Jakie są zalecenia do badania rezonansem magnetycznym??

Badanie MRI ma wysoką wartość diagnostyczną, umożliwia zobrazowanie wielu zaburzeń, które przy innych badaniach byłyby niewidoczne. Przede wszystkim wykorzystuje się go przy poszukiwaniu nowotworów, nieprawidłowości układu nerwowego, stanów zapalnych i wielu innych. Na pewno nie zawsze wymagane jest obrazowanie całego ciała, badanie rezonansem można wykonać niektórych części ciała jak np.:

  • rezonans głowy,
  • rezonans kręgosłupa,
  • badanie jamy brzusznej,
  • badanie całego ciała,
  • MRI kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wypisuje lekarz prowadzący, a to jaki właściwie rezonans zleci zależne jest oczywiście od występujących objawów. Rezonans magnetyczny ma nieocenioną wartość także przy diagnostyce tętniaków czy urazów mózgu. Jest to badanie niezwykle ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy ważny jest czas, a zrobienie kilku innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Przeciwskazania do wykonania MRI

Rezonans magnetyczny z pewnością należy do badań bezinwazyjnych i niegroźnych dla pacjenta. Mimo to, są sytuacje, które uniemożliwiają wykonanie skanu. Wykorzystywane pole magnetyczne może mieć negatywny wpływ w przypadku niektórych wszytych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca czy neurostymulator. Dotyczy to również wielu innych ciał obcych będących w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny lub śruby. Diagnostyka rezonansem magnetycznym z użyciem kontrastu może być przeciwskazane przy schorzeniach nerek, ponieważ substancja ta mocno je obciąża. Wyjątkową ostrożność należy zachować w u alergików, ponieważ kontrast uczula. Dla osób cierpiących na klaustrofobię takie badanie jest wyjątkowo nieprzyjemne.

Na czym polega badanie MRI?

Rezonans magnetyczny nie jest złożonym badaniem. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który jest wsuwany do tunelu gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w trakcie skanu leżeć bez ruchu. Osoba, która robi skan siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma nieprzerwany kontakt z chorym. Zależnie od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa krótko.

Jaki jest koszt diagnostyki rezonansem magnetycznym

Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże czas oczekiwania jest bardzo długi. Warto również zgłosić się do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w urządzenie do rezonansu i osobiście opłacić to badanie. Jaki jest koszt wykonania rezonansu? Zależy to od zakresu badania, cennika danej pracowni diagnostycznej a także czy zrobione będzie ono przy użyciu kontrastu. Zazwyczaj koszt waha się od 400- 1000 złotych. Za skan głowy zapłacimy ok. 400 zł, a za skan całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W problemach ginekologicznych kieruje się pacjenta na rezonans miednicy, którego cena wynosi ok. 600 zł. Przed udaniem się na badanie prywatnie warto zapoznać się z cenniekiem aby móc wybrać najlepsze miejsce.