Jakich narzędzi i przyrządów stomatologicznych potrzebuje dentysta?

Studio  > Zdrowie >  Jakich narzędzi i przyrządów stomatologicznych potrzebuje dentysta?
0 Comments

W każdym gabinecie stomatologicznym jest sporo dziwnych akcesoriów, którymi posługuje się stomatolog. Musi on dokumentnie dojrzeć co jest z naszymi zębami i z dużą starannością dotrzeć do miejsc, w których niezbędna jest ingerencja. Dużą część przyrządów stomatologicznych lekarze zamawiają ze sklepów stomatologicznych online i zawsze dezynfekują albo sterylizują je przed użyciem. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie stomatologicznym.

Jakie są rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Przyrządy stomatologiczne przeważnie dzielone jest na kilka rodzajów. Na wstępie należałoby przytoczyć przyrządy diagnostyczne, które zobaczycie w trakcie niemalże każdej wizyty u dentysty. Następna kategoria to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, czyli służące do likwidowania kamienia nazębnego. Podczas leczenia kanałowego wykorzystywane będą przyrządy endodontyczne, a w czasie kuracji dziąseł przyrządy do periodontologii.

Oprócz tego w każdym gabinecie stomatologicznym są przyrządy do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie do ubytku materiału wypełniającego. Pewnie wszyscy wiedzą, że stomatolodzy często zajmują się wyrywaniem zębów, a przy tym konieczne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli jednak będziemy mieć implant to przyda się zestaw do implantologii. Na koniec zostały już tylko przyrządy chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak na przykład pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Bazowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go możliwe jest ocenienie stanu wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny a także szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Dodatkowo, przyrząd ten używa się przy opukiwaniu szkliwa do ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki można zamówić w sklepie stomatologicznym online w różnych kształtach. Wyróżnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Kolejnym bardzo ważnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Dzięki lusterku dentysta ocenia stan zębów, które są daleko i nie jest w stanie ich zobaczyć po prostu zaglądając do jamy ustnej. Na dodatek przy jego użyciu dentysta ma możliwość wysłania snopu światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W komplecie narzędzi diagnostycznych powinna znaleźć się też pinceta stomatologiczna. Pozwala ona na precyzyjne trzymanie niewielkich przedmiotów, tamponów albo kulek waty i wkładanie ich w odpowiednie miejsce w jamie ustnej.

Każde narzędzie stomatologiczne wykonane jest ze stali nierdzewnej tak żeby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je bez problemu nabyć w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych przyrządów ekstrakcyjnych i są stosowane do usuwania korzeni, znajdujących się w dziąśle. Głównie używane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest usuwanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to przy użyciu ich łapane są korzenie zębów.

Kolejnym nielubianym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Przy jego pomocy dentyści mają możliwość leczenia próchnicy, więc znajdują się w każdym gabinecie. Możemy podzielić wiertła ze względu na tworzywo, z którego są zrobione i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma inne właściwości i przeznaczenie. Wiertła stalowe przeważnie wykorzystywane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe od stalowych i są wykorzystywane do cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe za to są bardzo uniwersalne i mogą być używane tak samo do szlifowania powierzchni chropowatych, jak i podczas pracy z twardymi materiałami.

Profesjonalny stomatolog niesamowicie rzetelnie wybiera materiały i akcesoria wykorzystywane podczas leczenia. Wszelkie niezbędne przyrządy można zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym więc nie trzeba się martwić o ich dostępność.