Kamień nazębny – dlaczego powstaje, jak go usunąć?

Studio  > Zdrowie >  Kamień nazębny – dlaczego powstaje, jak go usunąć?
0 Comments

Można uznać, że teraz prawie każdy borykał się z zagadnieniem kamienia nazębnego. Według badań 90% osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak istotne są systematyczne przeglądy jamy ustnej u stomatologa. Należy pamiętać, że pozbywanie się kamienia nazębnego nie jest trudne, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Oczywiście część osób jest znacznie bardziej narażona na powstanie osadu niż pozostali. Ten problem dotyczy zwłaszcza amatorów kawy, palaczy papierosów a także osób, które zazwyczaj popijają zieloną herbatę. Niewystarczająca higiena zębów również może być powodem powstania kamienia. Każdy kto choć raz doświadczył tego problemu zastanawia się czy da się usunąć kamień samodzielnie? Czy jedyne rozwiązanie to odwiedzenie stomatologa?

Dopiero po wyleczeniu zębów możemy zająć się upiększaniem swojego uśmiechu i zrobić sobie implanty.

Skąd się bierze osad nazębny?

Prawie każdy spotkał się z problemem kamienia nazębnego. Dlatego bależy odpowiedzieć sobie na pytanie skąd on się właściwie bierze i czym właściwie jest? Warto wspomnieć, że osad nazębny to mieszanka bakterii, resztek jedzenia oraz soli mineralnych. Gromadzi się on zazwyczaj wzdłuż linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego nalotu. Może niszczyć zęby i być powodem powstawania próchnicy. Jest to idealna pożywka dla bakterii, które tworzą stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem bytowania drobnoustrojów, z tego powodu właściwa higiena jamy ustnej jest tak ważna. Zazwyczaj jednym z objawów rozwiniętego osadu nazębnego oprócz żółtego osadu jest także brzydki zapach z ust.

Czy osad nazębny można usuwać w domu?

Kiedy kamień nazębny jest tak rozwinięty, że staje się przyczyną próchnicy i stanu zapalnego dziąseł trzeba bezwzględnie udać się do stomatologa. Mimo wszystko w przypadku mniej zaawansowanego problemu można próbować domowych sposobów. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty masa z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego. Te dwa składniki wymieszane razem sprawnie mogą usuwać nieprzyjemny osad. Kolejną metodą usuwania kamienia nazębnego w domu jest ocet jabłkowy. Mycie zębów co tydzień octem działa bakteriobójczo oraz posiada właściwości zapobiegające próchnicy. Niewiele osób wie, że do usuwania kamienia nazębnego przydatne mogą się okazać także drożdże piwne. Wytwarzają one w jamie ustnej środowisko niedobre dla rozwoju drobnoustrojów. Omawiając domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego nie można pominąć węgla aktywowanego. Wytwarza się z niego pastę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Kamień nazębny – leczenie u stomatologa

Z pewnością należy próbować usunąć osad nazębny własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Jednakże jeśli problem jest bardziej zaawansowany konieczna może okazać się wizyta u lekarza dentysty. Należy znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Urozmaicony wybór stomatologów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze kamień nazębny jest prosty do usunięcia, a czasami pojawia się on w szczelinach trudno dostępnych. W takiej sytuacji potrzebna będzie pomoc stomatologa i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu. Należy podkreślić, że leczenie osadu nazębnego jest istotną profilaktyką chorób w obrębie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica a także stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najistotniejszych usług klinik stomatologicznych, a sam zabieg nie jest skomplikowany. Trzeba zadać sobie pytanie jak często trzeba zgłaszać się na usuwanie kamienia nazębnego? Lekarze dentyści rekomendują wykonywanie tego zabiegu co roku. Z pewnością trzeba podejść do tego problemu indywidualnie, gdyż niektórzy pacjenci mają skłonności do odkładania się osadu, pomimo dbania o higienę jamy ustnej. Najczęściej lekarz dentysta zaznacza potrzebę przeprowadzenia zabiegu w czasie przeglądów stomatologicznych. Warto pamiętać o regularnym pozbywaniu się kamienia nazębnego, ponieważ może on zapobiec różnym problemom w przyszłości.