Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Studio  > Księgowość >  Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?
0 Comments

Nie od dziś jest jasne, że najem mieszkań się opłaca. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej zdecydować się na najem krótkoterminowy. Tym bardziej dzisiaj, kiedy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. Coraz częściej turyści wybierają całe mieszkania, zamiast pokoi hotelowych. Pozwala to na większą niezależność, mogą poczuć się trochę jak w domu, często także cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Ogromnym plusem jest też łatwość rezerwacji. O czym warto pamiętać jeśli to my decydujemy się na wynajmowanie apartamentu turystom i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Bezsprzecznie najpopularniejszą opcją jest zostanie gospodarzem na stronie internetowej Airbnb. Drugą opcją będzie założenie firmowego konta na stronie Booking. To w tych dwóch miejscach podróżujący najczęściej rozpoczynają poszukiwania miejsc noclegowych. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam też wystawienie ogłoszenia na takich stronach jak olx, nocowanie, lub po prostu na facebookowych grupach.

Warto zwrócić uwagę na to, że duże miejscowości, takie jak Kraków, wymagają wpisania obiektu do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam swojej nieruchomości wynajmowanie będzie niezgodne z przepisami. Do ewidencji zajrzeć może każdy zainteresowany. Wszystko to przez ogromną ilość skarg, które pojawiały się od osób mieszkających w pobliżu wynajmowanych apartamentów.

Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy niezbędne jest zakładanie działalności gospodarczej, żeby oferować najem krótkoterminowy. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ definicja mówi, że tego typu wynajem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a w związku z tym trzeba działalność gospodarczą otworzyć. Znane są jednak przypadki, w których osoby posiadające mieszkania, które były wynajmowane krótkoterminowo, nie otwierały działalności gospodarczej i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie wygrywały. Każdy taki przypadek powinno się więc przeanalizować indywidualnie. Każde biuro księgowe w Krakowie z pewnością sprawdzi czy zachodzą właściwe przesłanki, żeby działalność gospodarczą zakładać, czy nie jest to opłacalne.

Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy

To co jednak jest oczywiste, to obowiązek zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Z racji, że najem krótkoterminowy przynosi nam korzyść majątkową, to daje nam dochód. Jeśli zaczęliśmy firmę to najlepiej zasięgnąć rady u biura księgowego w Krakowie. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Najbardziej popularna metoda jest skorzystanie z zasad ogólnych. Wtedy od przychodów najlepiej jest odliczyć poniesione koszty – jest to najkorzystniejszy sposób. Jako koszty można wliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy oraz czynsz do wspólnoty. Wtedy musimy rozliczyć tylko dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań wiąże się z kilkoma formalnościami, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z księgowymi w Krakowie, ponieważ w takim miejscu otrzymacie wszelkie potrzebne informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej i o rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali to nie jest to samo, co najem długoterminowy i czasem warto przeanalizować czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja też warto wybrać się do księgowej w Krakowie.