
Stomatologia estetyczna to wyjątkowo sprawnie rozwijająca się obecnie dziedzina medycyny. Pozwala ona na nowo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. W gabinetach bardzo często stosowane są implanty stomatologiczne, dzięki którym można odbudować brak zęba. O czym dobrze jest wiedzieć przed zdecydowaniem na zabieg?
Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony internetowej gabinetu Dental House, specjalizującym się w implantach zębowych.
Jak działają implanty zębowe?
Implant stomatologiczny to bardzo ważna część konstrukcji, która pozwala na odtworzenie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w dziąśle. Implant ułatwia późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są do rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Najważniejszym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Jest on sztucznym korzeniem, do którego możliwe jest późniejsze przymocowanie korony protetycznej.
Dla kogo implant stomatologiczny będzie dobrym wyjściem?
Implanty zębowe są polecane dla osób, które wskutek różnych czynników straciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć nieleczoną paradontozę lub całkowicie zniszczenie zębów wskutek próchnicy.
Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie nadają się dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 17 roku życia – ponieważ w tym okresie rosną kości szczęki. Kolejnym przeciwwskazaniem będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.
Jak wszczepia się implanty zębowe?
Przed założeniem implantów zębowych niezbędny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. W czasie konsultacji wykonywane jest też RTG czaszki. Profesjonalista określa czy wstawienie implantów będzie możliwe i bezpieczne. Założenie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie trwa dłużej niż 2 godziny. Po wszczepieniu implantu stomatologicznego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe kilka godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.
Implanty stomatologiczne można podzielić na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Zwykle wybierane są implanty dwufazowe. Ich montaż dzieli się na dwa etapy: najpierw zakłada się śrubę, a dopiero po wygojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. Czasami specjaliści decydują się na jednofazowe implanty, które pozwalają znacznie przyśpieszyć czas oczekiwania na wstawienie nowej korony zęba. Podczas zabiegu od razu montowana jest śruba wraz z koroną.