Okulista a optometrysta – jaka jest między nimi różnica?

Studio  > Zdrowie >  Okulista a optometrysta – jaka jest między nimi różnica?
0 Comments

W tych czasach coraz więcej pacjentów decyduje się na badanie wzroku. Bardzo to cieszy, tym bardziej, że dostępnych mamy wielu lekarzy, którzy potrafią leczyć choroby oczu oraz dopasowywać należyte soczewki korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że niewiele osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic między fachowcami takimi jak okulista i optometrysta. Należy w związku z tym wytłumaczyć tę kwestię.

Kto to jest okulista

Przede wszystkim okulista jest fachem regulowanym prawnie, a optometrysta wręcz przeciwnie. Okulista odpowiada za kompleksowe badanie wzroku, przeciwdziałanie wszelkim chorobom, pozbywanie się różnych przypadłości oraz przeprowadzanie zabiegów na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to zawód regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego pełnienia wymaga się wyższych studiów w tej dziedzinie.

Kim jest optometrysta

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór odpowiednich soczewek oraz okularów. Nie ma niestety wykształcenia, żeby tak jak okulista gdansk wykonywać różnorakie zabiegi i operacje, ale jest w stanie dokładnie określić obecny stan zdrowia oczu pacjenta oraz dobrać konieczne szkła korekcyjne. Może także polecić udanie się do okulisty w celu zniwelowania danej przypadłości. Klienci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą także liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje profesjonalny optometrysta. 

Podsumowując i trochę uogólniając – okulista jest fachowcem od leczenia chorób oczu, natomiast optometrysta przede wszystkim dobiera odpowiednie szkła korekcyjne.