Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Studio  > Zdrowie >  Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?
0 Comments

Coraz częściej w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Lekarze oceniają, że ponad połowa Polaków ma wadę wzroku. Niestety, są to dolegliwości,  które dotykają nie tylko ludzi starszych, ale również młodych. Dlatego jeżeli podejrzewamy u siebie wadę wzroku, warto pójść do odpowiedniego specjalisty. Zrobi on stosowne badania, postawi diagnozę i dopasuje skuteczne leczenie, czy okulary. Prawie każdy wie czym trudni się okulista w Koszalinie. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka i optometrysty? Kiedy należy się do nich udać? Ich wspólnym celem jest troska o odpowiednią jakość widzenia. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się w zależności od problemu. Czym dokładnie się zajmują?

Kiedy należy udać się do okulisty? 

Niewątpliwie większość osób wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Z tego powodu w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości związanej z oczami warto od razu się do niego udać. Postawi on odpowiednią diagnozę, a później dobierze leczenie. W razie potrzeby może także wydać receptę na odpowiednie leki czy okulary. Okulistę powinno się odwiedzić nie tylko w sytuacji nieostrego widzenia, ale także przy każdej dolegliwości w obrębie oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Trzeba pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Bez wątpienia dolegliwości w obrębie gałek ocznych można leczyć także w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam okuliści zazwyczaj wykonują zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne są prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z pomocy lekarza okulisty można skorzystać w ramach NFZ, a także prywatnie.

Kiedy potrzebna jest wizyta u optometrysty?

Należy pamiętać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie trzeba skończyć studia w zakresie optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów ze wzrokiem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy zajmującą się ostrością widzenia, szczególnie ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problemy ze wzrokiem, szczególnie w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • diagnostyka ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • diagnoza nieprawidłowości ruchu gałki ocznej,
  • udzielanie porad w zakresie ochrony narządu wzroku, a także dobieranie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dopasowanie okularów, oraz soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Warto wspomnieć, że w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualny problem przekracza zakres jego kompetencji, wówczas kieruje on pacjenta do okulisty.

Kiedy warto udać się do optyka? 

O ile o profesji optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest znacznie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wystawi nam receptę na okulary, powinniśmy od razu udać się do salonu optyka. Jest on odpowiedzialny za dobranie odpowiednich okularów, a w razie konieczności naprawy ich. Warto wiedzieć, że optyk może ukończyć studia podyplomowe co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk otrzymuje drugi zawód w zakresie optometrii. W celu dopasowania odpowiednich okularów można udać się do odpowiedniego specjalisty, który będzie potrafił dobrać właściwe oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy. 

Jakie są pozostałe specjalizacje zajmujące się badaniem wzroku? 

Nie można zapominać, że specjalizacją w zakresie optometrystyki jest również kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty zajmuje się wadami refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód trzeba ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei odpowiada za wspomaganie pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych a także rehabilitacji narządu wzroku. Następną specjalizacją w zakresie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Zajmuje się on osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj specjaliści pracujący z osobami niewidomymi rozszerzają swoje kompetencje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu orientacji w przestrzeni. Zmysł wzroku jest niezwykle ważny w życiu codziennym, dlatego należy o niego dbać. jeśli pojawia się jakakolwiek dolegliwość należy bez zwłoki pójść po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dobrać właściwe leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, dlatego zaleca się regularne badanie wzroku raz na rok. Zwłaszcza osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne muszą kontrolować wzrok. Lekarz sprawdzi, czy szkła są odpowiednio dopasowane i czy spełniają swoje zadanie. Zdarza się, że dane szkła nie służą naprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.