Planowane zmiany w księgowości od 1 stycznia 2022 roku

Studio  > Biznes >  Planowane zmiany w księgowości od 1 stycznia 2022 roku
0 Comments

Rok 2022 szykuje dla nas sporo modyfikacji w podatkach, a w konsekwencji w księgowości. Jest tworzona modernizacja Polski Ład, która ma bardzo zmienić obowiązujący system podatkowy. Jakie modyfikacje w kwocie dochodu wolnej od podatku i progach podatkowych będą w roku 2022? Czy są one tak korzystne jak były pokazane przez polityków, czy może jednak większość Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co muszą przygotować się biura księgowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota wolna od podatku jeszcze w tym roku wynosi 8 tys. zł, a osoby do 26 roku życia mają zerowy PIT. W 2022 ma ona zostać powiększona do 30 000 zł dla każdego, niezależnie od zarobków. Co za tym idzie prawie 70% emerytów oraz rencistów nie będzie wcale rozliczać PIT.

W Polsce od dawna nie były modyfikowane progi podatkowe. To znaczy, że nie jest istotne, że kilkanaście lat wstecz ludzie otrzymywali znacznie mniejsze wypłaty niż dziś – próg był taki sam jak dziś i wynosi 85 528 zł. W dzisiejszych czasach to nie jest kwota niemożliwa do zdobycia w ciągu roku pracy i zwiększenie jej będzie niesamowicie dobrym krokiem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przekroczeniu 120 000 zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W kolejnym roku zmienione zostaną reguły na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Do tej pory była to zryczałtowana kwota i każdy przedsiębiorca, który miał firmę płacił taką samą kwotę za dany rok. Od kolejnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą opłacali składkę, która będzie ściśle związana z osiąganym dochodem. Czyli im większy dochód, tym wyższa będzie składka. Z tego powodu księgowość będzie bardziej skomplikowana a to sprawi, że biura księgowe w Gdyni i reszcie kraju dostaną więcej roboty.

Na dodatek każdy podatnik zostanie pozbawiony możliwości jej odjęcia. To znaczy, że odwrotnie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek i składkę zdrowotną , która wyniesie 9% naszej wypłaty. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Następną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy przy bieżących przepisach nie muszą tego robić.

Mniejszy limit transakcji gotówkowych

Na razie przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań poprzez użycie gotówki do 15 tys. zł. Jeżeli faktury będą na większe kwoty – konieczne jest zrobienie przelewu na konto kontrahenta. W kolejnym roku suma ta zostanie zmieniona i zostanie zmniejszona do 8 000 zł. Zmiana ta jest spowodowana tym, że wiele działań na czarno jest właśnie gotówkowych. Pomniejszając tę kwotę zmusza się przedsiębiorców do robienia większej ilości operacji bankowych, a to za to zwiększa transparentność.

Zachętą dla tych firm ma być ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. To znaczy, że wydatki na zakup i obsługę terminala płatniczego będzie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu i ponownie odliczyć od dochodu jako ulgę podatkową.

Zmian jest wiele i uderzą one zarówno w osoby fizyczne jak i przedsiębiorstw. Więcej obowiązków pojawi się w biurach rachunkowych. Praca w księgowości jest związany z koniecznością nabywania wciąż nowej wiedzy na temat podatków, dlatego dobrze jest znaleźć takie biuro księgowe, gdzie ekonomiści będą zawsze na bieżąco. Stuprocentowo znajdziecie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.