
Obecnie spływy kajakowe stały się niezwykle popularne. Wybierają się na nie grupy przyjaciół, wieloosobowe rodziny, jak i starsze małżeństwa. Można spotkać spływy kajakowe trwające jeden dzień oraz takie, trwające 2-3 dni, a niekiedy nawet tydzień. Dzięki zróżnicowania rzek w Polsce każdy może znaleźć miejsce na miarę swoich potrzeb. W tym tekście zajmiemy się przybliżeniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest doskonałym szlakiem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co warto mieć na uwadze o rzece Krutyni, dlaczego jest ona niesamowicie popularna oraz jak wygląda spływ jej nurtem?
Rzeka Krutynia – co warto o niej wiedzieć?
Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską a następnie Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia jest długości 99 km i obecnie stała się niesamowicie popularnym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych prawie w ogóle starorzeczy. Od dawna płynie w tym samym korycie. Co też ciekawe, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a przez to jest zdecydowanie głębsza niż pozostałe rzeki w Polsce, bowiem miejscami osiąga głębokość do 7 metrów. Jednocześnie znajdziemy też momenty, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.
Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?
Rzeka Krutynia jest uznawana za możliwie najciekawszy szlak do spływu kajakowego w Europie. Spływ Krutynią jest niesamowicie ciekawy i wszechstronny. Płynąc nim przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, z czego 60 km to woda bez nurtu. Płynąc Krutynią dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Dosyć często można ujrzeć w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika albo orła przedniego. Zazwyczaj spotykane w wodzie są gąbki i krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki ujrzeć można rosnące dęby i robiące wrażenie sosny. Szlak wiedzie przez kilkanaście małych jeziorek, które połączone są niedługimi rzekami, nazwanych rzeką Krutynią. Szlak kajakowy zacząć można w wielu miejscowościach, ale jego start jest w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Najczęściej kajakarze dopływają najdalej do miejscowości Ruciane-Nida, ale dopłynąć nim można kilka kilometrów dalej – aż do jeziora Bełdany.
Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?
Spływ kajakowy po rzece Krutyni jest dosyć łatwy. Dobrze odnajdą się na nim początkujący kajakarze. Nurt jest powolny, a kilkadziesiąt kilometrów szlaku jest po jeziorach. Spływ kajakowy rzeką Krutynią można bez problemu polecić dla dzieci i młodzieży. Niesamowita natura, którą spotkamy w trakcie spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu spore ilości ludzi. Dlatego, że znaleźć można sporą ilość miejsc do wypożyczenia kajaków tuż obok rzeki, to jest on idealny dla dużych grup zorganizowanych, ale również dla pojedynczych użytkowników. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak aby przepłynąć jedynie fragment, ale można także pokonać go w trakcie 2-3 dniowej wycieczki na Mazury, albo nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Co około kilkanaście km spotkamy stanice wodne, w których można:
- przechować kajak,
- wynająć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na polu namiotowym,
- skorzystać z restauracji, albo zrobić ognisko,
- skorzystać z prysznica.
Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc świetną zabawą bez względu na wiek i wcale nie musi trwać jeden dzień.