Pracownia protetyczna Częstochowa – jak współpracuje ze stomatologami?

Studio  > Zdrowie >  Pracownia protetyczna Częstochowa – jak współpracuje ze stomatologami?
0 Comments

Choć usługi stomatologiczne są obecnie o wiele bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, niewiele osób tak naprawdę w pełni zdaje sobie sprawę, na jakiej zasadzie działa współpraca między osobami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa zupełnie odmienne zawody, które jednak na pewnych płaszczyznach się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się określeniem stanu jamy ustnej i zębów pacjenta. Jeśli wymaga jakiejkolwiek pomocy protetycznej, określa plan koniecznych prac oraz charakterystykę protezy, którą należy stworzyć, aby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, zwykle poparte materiałem zdjęciowym, dostaje później pracownia protetycza.

Co robi protetyk?

Zadaniem protetyka jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, uwag dentysty oraz własnej inwencji. Bardzo często stomatolog i technik konsultują się, aby razem wypracować rozwiązanie, które w pełni sprosta potrzebom pacjenta. Mogą wspólnie zdecydować o wyborze materiału oraz konkretnej wielkości danej protezy, przy czym to stomatolog odpowiada za postawienie pewnego rodzaju filarów, na których będzie odpowiednio funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między dentystą a technikiem dentystycznym nie zawsze jest jednak bezpośrednia, więc istotne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najobszerniejszych wymagań odnośnie oczekiwanej protezy. Wtedy współpraca będzie najbardziej skuteczna i przyniesie dobry rezultat.