Z czego stworzone są okulary?

Studio  > Zdrowie >  Z czego stworzone są okulary?
0 Comments

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba ludzi boryka się z problemami ze wzrokiem. Są osoby, które wolą nosić tzw. kontakty druga grupa pozostaje przy tradycyjnym noszeniu okularów. Decyzja dotycząca tego, co będziemy stosować codziennie jest decyzją osobistą, jednak w większości przypadków lekarze radzą, żeby mieć zapasową parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet jeśli na stałe używamy kontaktów. Z czego zatem składają się okulary?

Budowa okularów

Dużo ludzi twierdzi, iż okulary są zbudowane z dwóch fragmentów: szkła a także oprawek. Nie jest to jednak taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Okulary składają się bowiem z:

  • tarczy (okular) – najprościej określane jako szkła
  • nanośników – niektórzy nazywają je “noskami” ponieważ ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w niektórych modelach mogą być one regulowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone ku dołowi, aby lepiej trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Trzeba zwracać uwagę na to, jak są zbudowane okulary, które mamy zamiar nabyć. Jest to istotne z wielu powodów, przede wszystkim zdrowotnych – odległość soczewki od oka, czy samo położenie okularów na nosie.

Czym się kierować podczas doboru okularów?

Najważniejszym elementem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, aby po prostu jak najlepiej widzieć. Dla pewnych osób jest to kwestia priorytetowa, ale nie ma nic złego w tym, że są osoby, stawiające na równi z funkcjonalnością także wygląd – swój a także oprawek. Pobudki będą różne, ważne jednak, żeby nie zapomnieć o tym, że okulary muszą być odpowiednio dobrane, do wady którą posiadamy.

W jaki sposób odpowiednio dobrać okulary?

Okulary muszą być przystosowane do właściciela pod wieloma względami. Istotne jest, żeby okular był w prawidłowej odległości od oka, w taki sposób aby, nie spowodować pogorszenia się wzroku – do tego konieczne jest poprawne określenie cylindra, sfery i osi. W każdym z tych procesów pomoże nam wykwalifikowany lekarz, który podpowie i odpowiednio dobierze oprawki do wady wzroku. Znalezienie dobrego lekarza w dużych polskich miastach takich jak Koszalin, Toruń czy Katowice będzie łatwym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, aby przed umówieniem wizyty zobaczyć w internecie stronę miejsca, w którym mamy zamiar zaopatrzyć się w nowe okulary, tak, aby dobrze dobrać ofertę do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Źródło: Optyk Koszalin.